Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur ÜCRETSİZ İLAN VER

Müşteri Hizmetleri / (0312) 252 14 15

Otopark yönetmeliği

Anasayfa Yazılar Otopark yönetmeliği
Sevdiklerinizle Paylaşın

Otopark yönetmeliği

Otoparkların düzenlenmesinde aşağıda belirtilen ölçülere uyulur:


1) Otopark rampası ve sirkülasyon yolları üzerinde yapılacak otopark tefrişlerinde, otopark tefrişinden sonra kalan mesafenin, minimum rampa genişliğini sağlaması zorunludur.


2) Otopark giriş kapısı genişliği net 2,75 metreden az olamaz.


3) Otopark giriş kapısı yüksekliği net 2,00 metreden az olamaz.


4) Otopark iç yüksekliği kiriş altı dâhil olmak üzere hiçbir yerde net 2,10 metreden az olamaz.


5) Umumi otoparklarda rampa eğimi % 15’ten fazla olamaz. Umumi otoparklar haricinde, otopark ihtiyacını bünyesinde karşılayan binalarda otopark rampası eğimi % 20’den fazla olamaz.


6) Otopark rampa genişliği 2,75 metreden az olamaz. Rampalar dönüş kısımlarında asgari 2.75 metre iç yarıçapında düzenlenir.


7) Umumi otoparklarda yapılacak 90 derecelik dönüş verilen yollarda, küçük araçlar için gidiş ve dönüş yolu genişlikleri toplamı 6,50 metreden az olamaz. Umumi otoparklar haricinde bu ölçü 6,00 metreden az olamaz.


8) Otoparkların tefrişinde manevra alanı hariç, binek otoları için en az 2,40 x 4,90 metre, kamyonet ve panelvan için 3,00 x 6,00 metre, kamyon ve otobüsler için en az 4,00 x 12,00 metre ölçüsü esas alınır.


9) Birim otopark alanlarının uzun kenarı en az 4,90 metre, kısa kenarı ise engelliler için en az 3,50 metre diğerleri için en az 2,40 metre genişliğinde olmak zorundadır.

Oturduğunuz bina da otoparkla ilgili bir sorun yaşamanız halinde 

Mimari projeyi bağlı bulunduğunuz belediyeden fotokopisini temin edebilirsiniz. Bu projede otopark gözükmüyorsa otopark yaptırmanız için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir. Ana gayrimenkulün üzerinde proje haricinde işlem yapma hakkı kimseye verilmemiştir. Oy çokluğu gibi söylemler yanıltmasın maliklerden birisi dahi onay vermezse değişiklik yapılamaz. Sulh Hukuk Mahkemesine gidebilirsiniz. Otopark yapılma işlemine gelince bütün malikler kabul edecek ve bağlı bulunduğunuz belediyeye gidecek ve projede değişiklik yapacaksınız ve bunu tapuda işleteceksiniz ondan sonra otopark kesinlik kazanacak. Otopark hesabını yukarıda belirtmiştik. Eğer otopark yapmada karar kılarsanız bu hesaplamayı göz önünde bulundurunuz.

14.05.2020 Perşembe

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun. ilanarat.Com

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

Emlakçıdan veya Sahibinden Gayrimenkul ilanları için, Türkiye'nin Emlak İlan Sitesi ilanarat.Com

Copyright © 2021 Her hakkı saklıdır. ilanarat.Com