Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur ÜCRETSİZ İLAN VER

Müşteri Hizmetleri / (0312) 252 14 15

Kiracı hakları ve kiracı yükümlülükleri

Anasayfa Yazılar Kiracı hakları ve kiracı yükümlülükleri
Sevdiklerinizle Paylaşın

Kiracı hakları ve kiracı yükümlülükleri

Kiracı hakları 

Türkiye de gayrimenkul sektöründe en çok karşılaşılan sıkıntıların başında kiralamada ve sonrasındaki süreçte yaşanan sıkıntılardır.

 

Ev ya da iş yeri kiralanacağı zaman kiracıların akıllarında pek çok farklı soru işareti bulunuyor. Bunlar geçmiş dönemlerde ciddi anlamda mağdur olan kiracılar, artık kira sözleşmeleri ile koruma altına alındığı için pek çok kişi bu hakları çok iyi inceleyerek kendilerini koruma altına almış oluyorlar. Gerek mal sahipleri gerekse kiracılar herhangi bir kira sözleşmesi yapmadan önce mutlaka sözleşmedeki her maddenin incelenmesi gerekecektir. Çünkü sözleşmede yer alan maddeler arasında akılda soru işareti kalan noktalar varsa bunlar imzalar atılmadan önce mutlaka her iki tarafın tüm konuları net olarak konuşarak belirlemesi gerekmektedir. Böylece ilerleyen dönemlerde herhangi bir sorunun olması da engellenmiş olacaktır.

 

Bir ev ya da iş yeri ile alakalı kiracının sahip olacağı hakların tamamı Borçlar Kanunu içerisindeki Kira Sözleşmesi bölümünde yer almaktadır. Yasa kapsamında herhangi bir değişiklik yapılmamışsa, var olan maddeler aynı şekilde geçerliliğini koruyacaktır. Ev sahibi ve kiracı arasında yapılacak olan sözleşme hiçbir şekilde kanunlara aykırı olamayacaktır.

 

·         Bu maddeler arasındaki en önemlilerinin başında, ev sahibinin kiracıyı sözleşme süresi dolmadan evden çıkartamayacağı gelmekte. Sözleşme bitmeden kiracının çıkartılması gerekiyorsa en az bir ay öncesinden kiracıya ihbar verilmesi gerekir. Aksi halde sözleşme otomatik olarak yenilenecek ve sözleşme nitelik kazanacaktır.

 

·         Ev sahibi ile görüşülerek ortak karar verilmesi durumunda kiracı evin bir kısmını ya da hepsini başka birine kiraya verebileceklerdir. Bu işlem yapılırken yeni kiracıların da hiçbir şekilde ev sahibine zarar verici nitelikte şeyleri taşınmaza yapmaması gerekmektedir.

 

·         Bir eve kiracı girdikten sonra burada herhangi bir kusur kendini gösterirse, bu kusurun giderilmesi adına ev sahibi ile iletişime geçilebilir. Eğer ki ev sahibi bu kusurun giderilmesi adına olumlu adımlar atılmazsa, kiracı kusurları giderir ve yapılan masrafları kiradan düşebilirler.

 

·         Evde herhangi bir sorun oluşmuşsa ve bundan dolayı da evden istenildiği gibi yararlanılamıyorsa sözleşmenin bitmesini beklemeden evden çıkabileceklerdir.

 

·         Kiracı evde yer alan demirbaşlarda herhangi bir arıza olması sonrasında kiracı sorunların en kısa sürede giderilmesi adına ev sahibi ile iletişime geçmelidir. Fakat değişiklikler kiracının kendi zevkine göre yapılacaksa o zaman ev sahibinin konu ile alakalı herhangi bir zorunluluğu bulunmayacaktır.

 

·         Evin kiralamadan önce sözleşmede belirtilen depozito verilmelidir. Depozitonun geri alınması içinse kiracının yapılmış olan sözleşmenin her şartını yerine getiriyor olması ve eve hiçbir şekilde zarar verilmemiş olması gerekmektedir. Eve herhangi bir zarar verildiyse zararın giderilmesi adına gerekli olan tutar depozitodan kesilecek ve kiracı depozitoyu geri alma hakkını kaybedebilecektir.

 

·         Kullanım süresi esnasında oluşacak olan yıpranmalar ve eskimeler haricinde kiracının mutlaka evi kiralamış olduğu şekilde teslim etmek zorundadır.

 

Son yıllarda ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çok büyük önem verdiği ve hızla yürütülen Kentsel Dönüşüm ile ilgili kiracılarla ilgilendiren yasal bir düzenleme gerçekleşmiştir. Kiracının kiraladığı konutu kentsel dönüşüm çalışmaları yapılmaya başlandıysa, kiracı evden tahliye edildiği zaman devletten iki aylık kira yardımı talep etme hakkına sahiptir.

 

Kiracı Yükümlülükleri Nelerdir?

 

Kiracılar, kiracı haklarına sahip oldukları gibi kiracı yükümlülüklerine de sahiptirler. Her kiracı, yükümlülüklerini ve haklarını detaylı bir şekilde bilerek imza atmalıdır. İlerleyen zamanlarda her iki tarafın da sorun yaşamaması için kiracı hakları ve kiracı yükümlülükleri taraflarca gözden geçirilmelidir.

 

·         Kiracı yükümlülüklerinin en başına kira bedelini ödemesi gelmektedir. Kira kontratında belirtilen bir tarih yok ise her ayın 30’una kadar yine belirtilen ödeme yöntemi ile ödeyebilir.

 

·         Kiracı kirayı ödemediği sürece ev sahibi kira kontratını fesih etme hakkına sahip olur.

 

·         Kiracı kira kontratını, ev sahibinin haberi olmadan değiştiremez.

 

·         Kiracı kontrat süresi bitmeden evi eksiksiz teslim etmek kaydıyla çıkabilir.

 

·         Mülk Sahibi, kiracılı olan mülkünü satmakta özgürdür ama ilk olarak içerisindeki kiracıya teklif etmek daha düzgün bir yoldur.

 

·         Kiracı, mülk sahibi veya aracısının getireceği alıcı adaylarına haftanın belirlenen bir gün ve saatinde evi göstermek zorundadır.

 

·         Kiracı, oturduğu sürece kiraladığı mülke ait olan site, apartman aidatlarından sorumludur.

26.06.2022 Pazar

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun. ilanarat.Com

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

Emlakçıdan veya Sahibinden Gayrimenkul ilanları için, Türkiye'nin Emlak İlan Sitesi ilanarat.Com

Copyright © 2021 Her hakkı saklıdır. ilanarat.Com