Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur ÜCRETSİZ İLAN VER

Müşteri Hizmetleri / (0312) 252 14 15

Tapu rayiç bedelini öğrenme

Anasayfa Yazılar Tapu rayiç bedelini öğrenme
Sevdiklerinizle Paylaşın

Tapu rayiç bedelini öğrenme

Tapu rayiç bedelini öğrenme

Tapu rayiç bedelini öğrenme oldukça kolaydır. Bunun için yaşanılan ilçe belediyesinin mali hizmetler müdürlüğüne gidilerek öğrenilebilir. Genel anlamda tapu rayiç bedeli, elde bulunulan bir malın güncel olan fiyat değerini ifade eder. Arsa, konut veya işyeri alım satımı yapmak için sık kullanılan ve bilinmesi gereken terimlerden birisidir. Bunun yanında çeşitli gayrimenkullerin işleme koyulduğu dönemlerdeki malın değerini belirlemede kullanılır. Özellikle kiraya verilen dairenin donanım açısından yapılandırılmış olmasının önemli sayılması gibi piyasalarda yaşanılan enflasyon oranlarındaki artış nispetinde kira bedeli aylık veya yıllık olarak değişkenlik gösterebilir de. Burada önemli olan tapu rayiç bedeli olarak belirlenen fiyatın altında bir işlem yapılmamasıdır. Aksi durumda vergi konusunda ciddi sorunlar oluşması söz konusu olur. Bu da tarafların uzun süre başını ağrıtacak bir sorundur.

 

Ev Değerinin Düşük Gösterilmesi

Ev değerinin düşük gösterilmesi yasal olmayan bir durumdur. Evin alım satım işlemlerini yapabilmek adına tapuya tapu harç bedelinin alıcı ve satıcı tarafından ödenmesi gerekir. Bu durum hem satıcının hem de alıcının yerine getirmesi gereken bir yükümlülüktür. Burada taraflar evi değerinden daha düşük göstererek tapu harcını da o oranda az ödemeyi düşünebilirler. Fakat yasal olmadığı için durumun farkına varılması halinde ciddi yaptırımlarla karşılaşılabilir. Evin hem alıcı hem de satıcı işbirliğinde değerinden düşük gösterildiği tespit olunması halinde hem vergilendirme cezası hem de daha yüksek vergiler ödenmesi gerekir. Dolayısıyla tek bir seferliğe mahsus olacak bir kar için uzun süreli sıkıntıya girmek hem maddi açıdan hem de yasal açıdan doğru değildir.

 

Konutun rayiç bedelini etkileyen durumlar

Konutun rayiç bedelini etkileyen durumlar değişkenlik gösterir. Bir konutun bulunduğu semt, manzarası, şehir merkezine ve yaşam alanlarına yakınlığı gibi kalitesini belirleyen durumlar ne kadar fazla ise rayiç bedeli de o oranda fazla olur. Konutun rayiç bedelinin belirlenmesinde ise şu durumlar söz konusudur:

 

  • ·         Konutun bulunduğu il, ilçe, semt veya bölge,
  • ·         Konut yaşı,
  • ·         Konutun yaşam alanlarına ve şehir merkezine uzaklığı,
  • ·         Konutun ulaşım imkanları,
  • ·         Konutun sahip olduğu manzara ve cephesi,
  • ·         Konutta yer alan spor salonu, lokal, asansör, otopark, güvenlik gibi hizmetler...

 

Tüm bu unsurlar konutun rayiç bedelini etkileyen durumlardır. Bu imkanların artı yönde seyretmesi halinde rayiç bedelinde de yükselme görülecektir.

 

Rayiç bedelinin hesaplanması

Rayiç bedelinin hesaplanması için kullanılan bazı durumlar söz konusudur. Rayiç bedelinin hesaplanması için öncelikle aynı şartları taşıyan ve birbirine yakınlıkları bulunan üç gayrimenkulün baz alınması yöntemi kullanılır. Fakat bu tek başına yeterli olmayabiliyor. Belirlenen bu üç gayrimenkulün metrekare başına satış fiyatı ortaya çıkartılır. Belirlenen konutların metrekare başına düşen fiyat skalası toplanarak referans alınan konut sayısına bölünme işlemi gerçekleşir. Hesaplanarak ortaya çıkan metrekare fiyatı rayiç bedelinin belirlenmesi sonrasında sonuç konutun metrekaresi ile çarpılarak çıkar. Böylelikle rayiç bedel hesaplanması yapılmış olur. Yapılacak olan işlemler ise bu bedel üzerinden gerçekleştirilir.

 

Rayiç bedel sorgulaması

Rayiç bedeli sorgulaması E-Devlet üzerinden öğrenilebilir. Teknolojinin ve internetin kullanımının artmasıyla beraber neredeyse tüm resmi işlemler E-Devlet üzerinden rahatlıkla sorgulanabilir. Bunun için E-Devlet’e giriş yaparak belediye listesine girilmelidir. Ardından konutun bulunduğu bölgedeki belediye seçilerek çıkan sonuçlardan arsa metrekare fiyatı sorgulaması yapılır. Son olarak da sokak, cadde, mahalle ve yıl seçimi yapılarak sorgulama gerçekleşmiş olur. Bu sayede sistem üzerinden rayiç bedel sorgulaması yapmak mümkün hale gelir. Eğer anlaşılmayan veya merak edilen bir durum olursa da taraflar Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nden gerekli bilgilendirmeyi yapabilir. 

e-Devlet kapısı için tıklayabilirsiniz.

02.02.2022 Çarşamba

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun. ilanarat.Com

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

Emlakçıdan veya Sahibinden Gayrimenkul ilanları için, Türkiye'nin Emlak İlan Sitesi ilanarat.Com

Copyright © 2021 Her hakkı saklıdır. ilanarat.Com