Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur ÜCRETSİZ İLAN VER

Müşteri Hizmetleri / (0312) 252 14 15

Kentsel dönüşüm kira yardımı 4 yıla uzatıldı

Anasayfa Haber ve Duyurular Kentsel dönüşüm kira yardımı 4 yıla uzatıldı
Sevdiklerinizle Paylaşın

Kentsel dönüşüm kira yardımı 4 yıla uzatıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun Uygulama Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle, riskli alan ilan edilen yerlerdeki yapısını anlaşarak boşaltanlara verilen kira yardımı süresi 36 aydan 48 aya çıkarıldı.


Aylık 1150 Türk Lirası


Yapılan değişiklikle riskli alan dışındaki riskli yapı sahiplerine yapılan kira yardımı süresi 18 ay olarak kalırken, riskli ve rezerv yapı alanlarında kira yardımının süresi 1 yıl uzatılmış oldu.


Halen kendi isteğiyle binasını yıktıranlara yapılan kira yardımı İstanbul, Ankara ve İzmir'de aylık 1150 TL olarak uygulanıyor. Kira yardımı miktarı bu 3 il dışında kalan diğer illerde, nüfus ve belirlenen diğer kriterlere göre 715 TL ile 1085 TL arasında değişiyor.


Alan bazlı kentsel dönüşüm projelerinde ise kira yardımlarının miktarı İstanbul'un bazı bölgelerinde 1500 liraya kadar çıkabiliyor. Kira yardımı tutarlarını bölge ve alanlara göre bakanlık belirleyebiliyor. Kira yardım tutarları her yıl TÜFE oranında arttırılıyor.


İstanbul'da toplam 55.200 TL


Yeni düzenlemeye göre, örneğin İstanbul'da kentsel dönüşüm kapsamında riskli ya da rezerv alan ilan edilen bölgedeki evini yıktıran hak sahiplerine 36 ay yerine 48 ay boyunca bin 150 TL kira yardımı ödenecek.


Böylece İstanbul'daki hak sahibi toplamda 41.400 TL yerine 55.200 TL kira yardımı almış olacak. Yönetmelikle ayrıca parsel sahipleri, tek parselde inşaat alanı 500 metrekareyi geçmeyen bir bodrum kat ve en çok iki katlı yapılar için yaklaşık yapı maliyetinin yüzde 10'u oranındaki teminatı ödemeyecek.

25.04.2020 Cumartesi

2020 kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Sorgulama Uygulaması;
Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun. ilanarat.Com

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

Emlakçıdan veya Sahibinden Gayrimenkul ilanları için, Türkiye'nin Emlak İlan Sitesi ilanarat.Com

Copyright © 2019 Her hakkı saklıdır. ilanarat.Com