Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur ÜCRETSİZ İLAN VER

Müşteri Hizmetleri / (0312) 252 14 15

Kentsel dönüşüm için 16 milyar TL harcama yapıldı

Anasayfa Haber ve Duyurular Kentsel dönüşüm için 16 milyar TL harcama yapıldı
Sevdiklerinizle Paylaşın

Kentsel dönüşüm için 16 milyar TL harcama yapıldı

Kentsel dönüşüm için 16 milyar TL harcama yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları dahilinde 16 milyar TL harcama yapıldığını açıkladı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ülkede kentsel dönüşüm çalışmalarında yapılan harcamalar hakkında bilgi paylaştı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; bakanlık tarafından yapılan kentsel dönüşümde bugüne kadar 16 milyar TL harcama yapıldı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan aktarılan bilgilere göre; Türkiye'nin yüde 66'sı deprem riski altında. Nüfusun yüzde 71'i ise bu bölgelerde yaşıyor.


Son 100 yıl içerisinde Türkiye'de 57 büyük deprem meydana geldi. Bu depremlerde ise 80 bin vatandaş hayatını kaybetti.


Olası bir afet anında yıkılma ve ağır hasar görme ihtimali bulunan ve içinde yaşayanların can güvenliği bakımından riskli binaların tespiti yapılarak, buralardan insanların tahliyesini sağlamak ile bu binaların yerine can ve mal güvenliğini sağlayacak uygun, sağlıklı ve güvenli yapıların inşası amacıyla Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun hayata geçirildi.


Bu kapsamda kentsel dönüşüm uygulamaları, "Riskli Yapı" tespiti yapılan yapılar ile Cumhurbaşkanınca ilan edilen "Riskli Alan" ve Bakanlıkça belirlenen "Rezerv Yapı Alanı" olarak yürütülüyor.


Kanun dahilinde alansal uygulama ile yapısal ve mekansal dönüşümün sağlanmasına ek olarak yapı malikleri tarafından, risk tespiti yaptırılarak da yeniden yapılanma süreci gerçekleştiriliyor.


Böylelikle, kentsel dönüşüm dahilinde yıkılan binaların yerine daha sağlam ve güvenli binalar projelendirilerek inşa ediliyor.Kentsel dönüşümde sağlanan destekler 


Bu çerçevede, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında yürütülen uygulamalara yönelik, Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı'ndan bugüne kadar 839 milyon lirası "riskli alan", 3 milyar 792 milyon lirası "riskli yapı" olmak üzere hak sahiplerine 4 milyar 631 milyon lira kira yardımı yapıldı.


Hak sahiplerinin bankalardan kullandıkları kredilere 151 milyon lira faiz desteği sağlandı.


Ülke  genelinde kentsel dönüşüm kapsamında 1 milyar 225 milyon lira tutarında kamulaştırma yapıldı.


TOKİ, İLBANK ve belediyelere proje karşılığı olarak 9 milyar 629 milyon lira aktarıldı.


Bakanlık tarafından kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugüne kadar, ülke genelinde yaklaşık 16 milyar lira harcama gerçekleştirildi.


Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında toplam 1 milyon 500 bin bağımsız birimde ikamet eden yaklaşık 6 milyon vatandaşın can güvenliğini teminat altına alacak dönüşüm uygulamaları için proje çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.


Kentsel dönüşüm için 16 milyar TL harcandı!


Mevzuat düzenlemeleri


Bakanlık, riskli yapıların dönüşümü kapsamında bugüne kadar çok sayıda önemli yasal düzenlemeleri hayata geçirdi.


Bu kapsamda, yarıda kalan veya başlamayan kentsel dönüşüm projesi olmaması ve sürecin durmaması için tek taraflı fesih dönemi başlatıldı.


Düzenlemelerle müteahhitlik sektörünün disipline eden Bakanlık, belediyelere de ilerleme raporu hazırlama zorunluluğu getirdi.


Kentsel dönüşümde müteahhidin borcundan dolayı vatandaşlar mağdur oluyordu. Bu mağduriyetin ortadan kaldırılması için müteahhidin 3. kişilere olan borcundan dolayı vatandaşların taşınmaz mülklerine haciz ve tedbir uygulanmaması sağlandı.


Diğer yandan çok acil hareket edilmesi gereken yerlerde yani kendiliğinden çöken veya zemininin kayması, heyelan gibi olaylar neticesinde ağır hasar gören, riskli yapıların bulunduğu alanlarda dönüşüm uygulamalarının Bakanlıkça resen yapmasının da önü açılmış oldu.


Kentsel dönüşüm için 16 milyar TL harcandı!


Ek olarak  Yapı Kayıt Belgesi alınan yapıların ilave inşaat alanı ihdas edilmemesi şartıyla Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre binaların güçlendirilmesi de sağlandı.


Kentsel dönüşüm çalışmalarını hız veren ve vatandaşlara mali kolaylık getiren başka düzenlemeyle de konutlarını riskli yapı statüsünde dönüştüren vatandaşlar için mevcut yapılarının 1,5 katına kadar yapacakları inşaat taahhüt işlerinde, KDV yüzde 18'den yüzde 1'e indirildi.


Kentsel dönüşüm için 16 milyar TL harcandı!


Ayrıca kentsel dönüşüm dahilinde binasını yenileyen vatandaşlar için de faiz desteği verilecek kredi miktarları yükseltildi. Buna göre, binasını dönüştürecek hak sahibi vatandaşların bankalardan kullanacağı faiz desteği verilecek kredi tutarı, 125 bin liradan 200 bin liraya, toplam kredi tutarı ise 625 bin liradan 1 milyon liraya çıkartıldı. Faiz desteği verilecek bina güçlendirme kredisi tutarı da 50 bin liradan 80 bin liraya yükseltildi.


Böylece Bakanlık, yapılarını kentsel dönüşüm dahilinde yenileyen vatandaşlar için KDV indirimi ve kredi miktarlarını artırarak, deprem dönüşüm sürecine hız vermiş oldu.

Kaynak: AA

05.03.2021 Cuma

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun. ilanarat.Com

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

Emlakçıdan veya Sahibinden Gayrimenkul ilanları için, Türkiye'nin Emlak İlan Sitesi ilanarat.Com

Copyright © 2021 Her hakkı saklıdır. ilanarat.Com