Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur ÜCRETSİZ İLAN VER

Müşteri Hizmetleri / (0312) 252 14 15

Ev alım satımlarına vergi şoku!

Anasayfa Haber ve Duyurular Ev alım satımlarına vergi şoku!
Sevdiklerinizle Paylaşın

Ev alım satımlarına vergi şoku!

Ev alım satımlarına vergi şoku!

Evini satmak isteyenler artık önce şirketlere evinin gerçek piyasa değerini hesaplatacak. Ortaya çıkacak gerçek değer üzerinden yüzde 4 harç ödenecek, vatandaşın vergi yükü 10 kat artacak. Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Ömer Sinan Bayçelebi, yeni uygulamaya 1 Ocak 2020 yılından itibaren başlayacaklarını açıkladı. Bayçelebi, evinin değerini hesaplatacak vatandaşın değerleme uzmanına yaklaşık 450 ila 500 lira ödeme yapacağını söyledi.

Yeni düzenlemeye göre artık evini satmak isteyenler önce evinin gerçek değerini değerleme şirketine para verip öğrenecek. Satış sırasında yüzde 4'lük harç gerçek değer üzerinden alınacak. Böylece şimdiye kadar örneğin 50 bin lira gösterilen 250 bin liralık evin harç tutarı 2 bin liradan 10 bin liraya çıkacak.


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen vergi paketindeki maddelere göre, konut alım ve satımlarında satıcı beyanına dayanan değer tespit yöntemi tümden değişiyor. Tapu Kanunu'nda yapılacak değişiklikle artık konut satışlarında satıcının devlete beyan ettiği değer yerine özel değerleme şirketlerinin belirleyeceği ev fiyatı esas alınacak.


01.01.2020 dan itibaren ilk aşamada konutlar olmak üzere pilot bölge olarak seçilecek bir kaç şehirde tapuda yapılacak devir işlemleri için SPK tarafından yetkilendirilmiş gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından değerleme yapılarak hazırlanan raporlar tapu müdürlüklerine elektronik ortamda gönderilecek. Tapu müdürlüğüne yapılan başvuru değerlemesinin yapılması için tapu müdürlüğünce TDUB 'ne gönderilecek. TDUB hemen SPK lisanslı değerleme şirketine havale ederek 2 gün içinde rapor tanzim edilerek tapu müdürlüğüne gönderilecek. 


Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünde Değerleme dairesi başkanlığı ihdas edildi. Görevi değerleme yapmak değil değerlemesi yapılan yerlerin kayıtlarını tutarak belediyelerin rayiç değer sistemine benzer şekilde altlık oluşturarak ada ada taşınmazların tapu harcına esas değerlerini kayıt altına almak.


Harçlar da artış

Tapu Genel Müdürlüğü de şirketlerin yanı sıra ülke genelindeki tüm konutların gerçek değerlerini çıkarmak için belirli bir semti içine alan ‘alan bazlı' ve her bir evin değerini ortaya çıkaran ‘tekil” değerleme yapacak. Yeni düzenleme Meclis'ten aynı şekilde geçerse, artık evini satmak isteyenler direkt tapuya gidip satış yapamayacak. Satıcılar önce bir değerleme şirketine başvurup evinin gerçek değerini öğrenecek. Bunun için o değerleme şirketine belirli bir para ödeyecek. Şirketten aldığı belgeyi tapuya sunacak. Tapu idaresi de bu değer üzerinden 2019 yılında alıcıdan yüzde 1.5, satıcıdan yüzde 1.5 olmak üzere toplam yüzde 3 tapu harcı alacak. Bu harç 2020'den itibaren yüzde 3'ten yüzde 4'e çıkacak.


Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Ömer Sinan Bayçelebi, yeni uygulamaya 1 Ocak 2020 yılından itibaren başlayacaklarını açıkladı. Bayçelebi, evinin değerini hesaplatacak vatandaşın değerleme uzmanına yaklaşık 450 ila 500 lira ödeme yapacağını söyledi. Bayçelebi, bu tutarın harçtan düşülmesi üzerinde de çalışma yapıldığını belirtirken Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş ise yüzde 4 olan harç oranının düşürülebileceğini ifade etti.

02.11.2019

Güncelleme : 06.12.2019 Cuma

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun. ilanarat.Com

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

Emlakçıdan veya Sahibinden Gayrimenkul ilanları için, Türkiye'nin Emlak İlan Sitesi ilanarat.Com

Copyright © 2019 Her hakkı saklıdır. ilanarat.Com