Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur ÜCRETSİZ İLAN VER

Müşteri Hizmetleri / (0312) 252 14 15

Emekli maaşı haciz edilebilir mi?

Anasayfa Haber ve Duyurular Emekli maaşı haciz edilebilir mi?
Sevdiklerinizle Paylaşın

Emekli maaşı haciz edilebilir mi?

Emekli maaşına haciz koyulabilir mi?

SGK kapsamı içerisine giren emekli vatandaşların emekli aylıkları Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun, hüküm uygulamaları sonucu alacakları yani borçları devir ve tenkit edilemez. Emekliler, borçlu olsalar dahi emekli maaşına haciz konulamaz. 5510 sayılı kanunun 93. maddesine göre, 'emeklilerin gelir, aylık ve ödenekleri haczedilemez.' yasası bulunmakta. Kanun ile korunan emekli maaşları, emekli vatandaşların izni olmadan bankalar dahi herhangi bir kesinti yapamaz. Haczi yasalara göre korunan emekli maaşının haciz talepleri, icra müdürü tarafından reddedilmesi zorunlu kılmaktadır.


Emekli maaşı haciz edilebilir mi?

SGK'nın 5510 sayılı 93. maddesine göre emekli maaşı haczedilemez ve kesintiye uğramaz. Ancak, üçüncü kişilerin borçlarında maaş haczinin olması 4A ve 4B sigortalılık statüsünde olan vatandaşların yasal izinleri ile haciz işlemi gerçekleşebilir. SGK, yalnızca kendi alacakları için maaş haczi konulmasına izin verir.


Sosyal Güvenlik uzmanımız Bahadır bey, 5434 sayılı yasaya dahil bir asker emeklisine haciz yapılma ihtimalini kaleme aldı.


5434 Sayılı Yasa'ya dahil bir asker emeklisine haciz yapılabilir mi? yapılabilirse nasıl yapılabilir? Benim bir asker emeklisinden alacağım var. Duyduğum kadarıyla emekliye (Bağ-Kur ve SSK) emeklisine haciz yapılamayacağı söyleniyor. Açıklamalara göre memur emeklisine yapılabileceği yazılmaktadır. Fakat elimde haciz kararı olduğu halde ben, hiçbir şeyi olmayan sadece emekli maaşı olan kişiye nasıl haciz yaptırabilirim? Sanırım 5510 Sayılı Yasa ile yapılamayacağı söylenmektedir ve bildiğim kadar da asker emeklileri 5434 Sayılı Yasa'ya dahil durumda. Buna göre ben bu kişiden alacağımı haciz yoluyla alabilir miyim?


Cevap: Değerli okurum, bu konuyla ilgili olarak daha önce 3 günlük bir dizi yazı yazmıştım. Ancak konuyla ilgili kafa karışıklığı hâlâ yaşanmaktadır. Dolayısıyla sizin sorunuzu esas alarak memurların haciz konusuna sayenizde tekrar değinmiş olalım.


Sosyal Güvenlik Reformu yapılırken SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı tek çatı altında toplandı. Yeni oluşturulan SGK, çalışan ve emeklilerin tek kurumsal muhatabı haline geldi. Kurumsal anlamda teklik sağlansa da uygulamada, Anayasa Mahkemesi kararı gereği, istenilen standart sağlanamadı. Emekli aylıklarına haciz uygulaması da bu farklı uygulamalara bir örnek teşkil ediyor.


Şu an kamuda memur statüsünde çalışanlar iki farklı statüye ayrılıyor; reform öncesinde göreve başlayan 5434 Sayılı Kanun'a tabi olan iştirakçi memurlar ve reform sonrası göreve başlayan 5510 Sayılı Kanun'a tabi sigortalı memurlar. Dolayısıyla şu anki memur emeklilerinin de dahil olduğu iştirakçi memurlar, haciz uygulaması açısından 5434 Sayılı Kanun'a tabiler. Bunun anlamı ise bu kişilerin emekli aylıklarına haciz konabiliyor olmasıdır. Zira mevcut uygulamada SSK ve Bağ-Kur emeklisinin aylığına emeklinin rızası alınmaksızın haciz konamazken, memur emekli aylıklarına doğrudan haciz konabiliyor. Bunun sebebi ise emekli aylıklarına haciz yolunu kapatan düzenlemenin sadece 5510 Sayılı Kanun'la yapılmış olması. Oysa şu an kamuda çalışan memurların %95'i ve hâlihazırdaki emeklilerin tamamı 5510 Sayılı Kanun'a değil, 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu'na tabi. Buna göre siz de polis emeklisi olan borçlu şahsın maaşına haciz koydurabilirsiniz.

Birçok vatandaşın kredi kartı, senet borcu bulunuyor. Kredi kartı borcu olan emekliler ise Emekli maaşına haciz konulur mu? Emekli maaşı haciz edilir mi? merak ediyor.

Ülkemizde bazı istisnalar dışında 5510 sayılı yasanın 93. maddesi gereğince 'Emeklilerin gelir, aylık ve ödenekleri haczedilemez' kanunu yer alıyor. Emekli maaşına haciz konulur mu? Emekli maaşı haciz edilir mi? gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

Kaynak : Bahadır ESER

19.11.2021 Cuma


Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun. ilanarat.Com

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

Emlakçıdan veya Sahibinden Gayrimenkul ilanları için, Türkiye'nin Emlak İlan Sitesi ilanarat.Com

Copyright © 2021 Her hakkı saklıdır. ilanarat.Com