Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur ÜCRETSİZ İLAN VER

Müşteri Hizmetleri / (0312) 252 14 15

Ev taşıma izni özel sektör

Anasayfa Haber ve Duyurular Ev taşıma izni özel sektör
Sevdiklerinizle Paylaşın

Ev taşıma izni özel sektör

Ev taşıma izni özel sektör

Ev taşıma izni özel sektör bağlamında da ele alınan konulardan birisidir. Farklı bir yere bölgeye ve eve taşınmak heyecan verici olsa da kimi zaman tedirginlik yaratan bir duruma dönüşebilir. Taşınmayla beraber farklı ev, farklı mahalle, farklı sokak, farklı il veya ilçe ve orada yeni tanışılacak insanlar kapsamında düşünüldüğünde aslında keyiflidir. Fakat ev taşımanın yoruculuğu, eşyaları sorunsuz şekilde taşımak, fatura aboneliklerinin iptal edilip yeni evde tekrar açılması, ikametgah kaydının yapılması gibi durumlar yorucu olabilir. Bunların yanında kamuda veya özel sektörde çalışan kişilerin ev taşımak için nakliye işlemlerini tamamlayabilmeleri adına verilen izne ise ev taşıma izni denir. Ev taşıma izni ile çalışanlar nakliye işlemleri için gerekli gün kadar izin alırlar.

 

Özel sektör düşünüldüğü zaman çalışanlarına ev taşıma izni verebilir. Burada önemli olan çalışılan şirketin ne gibi hak ve kolaylıklar sunduğu ve kanun, yönetmelik gibi yerlerde çalışanların hangi haklara sahip olduğunun bilinmesi, iş yaşamında önemli kolaylıklar sağlamış olur. Şirketten şirkete değişebildiği gibi bazıları taşınma izni verirken bazılar ise vermiyor. Diğer bir husus ise taşınma sürecinde alınabilecek maddi destek olan harcırahlardır. Harcırah Kanunu incelendiğinde kurumlar, gerekli oldukları durumda çalışanlarına harcırah desteği sağlayabilir. Dolayısıyla taşınma sürecine girmeden önce şirketin insan kaynakları bölümünden çalışanlara harcırah verilip verilmediği öğrenilebilir. Bu durum taşınma sürecini de daha da kolaylaştıracaktır.

 

Kanunda belirtilen ev taşıma izni

Kanunda belirtilen ev taşıma izni çalışanlara pek çok kolaylık sağlar. İş Hukuku’nda doğrudan bir şekilde ev taşıma izni olarak düzenlenen bir durum yoksa da ücretli veya ücretsiz duruma göre izin kullanılmasının mümkün olduğu belirtilir. Aynı şekilde izin alınacak süre de tam olarak belirtilmemesine rağmen genellikle 1 veya 2 gün olarak değişkenlik gösterir. Eğer taşınma izninin alınması gereken bir durum varsa, öncelikle izin almaya gerek kalmadan hızlıca yapılacak işlemlerin halledilmesi, ardından izin talep edilmesi daha rahat ve kolay bir süreç sağlayabilir. Önem sırasına göre taşınma sürecini planlanması, izin alınacak uygun bir tarihin belirlenmesi, bir hafta öncesinden insan kaynaklarından izin ve harcırah talep edilmesi sürecin daha rahat geçmesine olanak sağlayacaktır.

 

Ücretli ve ücretsiz izin farkları

Ücretli ve ücretsiz izin farkları bazı hususlarda birbirinden ayrılır. İş Kanunu’nda belirtilen duruma göre çalışana taşınma iznini vermek ya da vermemek tamamen işverenin inisiyatifine kalmıştır. Burada işveren çalışanına ücretli ve ücretsiz izin seçeneklerini sunarak hangisinin alınmak istediğini sorar. Ücretli izin incelendiği zaman; çalışan izne ayrılmışsa bile şirket içerisindeki maddi ve sosyal haklarının işlemeye devam ettiği görülür. İş yerinde bulunulmadığı süre boyunca maaş ödenir ve herhangi bir kesinti olmadan sigorta primleri sorunsuz şekilde yatar. Fakat ücretsiz izinde ise durum böyle değildir. İzin kullanılan günler hesaplanarak maaştan kesinti yapılır. İşte bulunulmadığı günler sigorta primleri yatmaz. Bu durum şirketin benimsemiş olduğu politikayla alakalıdır. Şirket isterse ücretli isterse ücretsiz izin kullandırır çalışanlarına.

 

Ev taşınma izni planlaması

Ev taşınma iznini planlaması yapılarak taşınma süreci daha sağlıklı ve planlı bir şekilde sürdürülmüş olunur. Öncelik sırasına göre hangi işlerin daha çabuk ve acil olduğu, hangilerinin ise acil olmadığı belirlenmelidir. Buna bağlı olarak planlanan gün doğrultusunda şirketten izin talep edilerek insan kaynaklarından harcırah alınıp alınamayacağının öğrenilmesi gerek. Tüm bunlar belirlendikten sonra taşınma süreci istenildiği şekilde ilerleyecektir. Önemli olan çabucak taşınmayı bitirmek adına hızlı ve mantıksız kararlar alınmamasıdır. 

Kaynak: ilanarat.com

17.12.2021 Cuma

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun. ilanarat.Com

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

Emlakçıdan veya Sahibinden Gayrimenkul ilanları için, Türkiye'nin Emlak İlan Sitesi ilanarat.Com

Copyright © 2021 Her hakkı saklıdır. ilanarat.Com